Christian Atsu, piłkarz Hataysporu, który znalazł się pod gruzami, stracił życie

Zmarł Christian Atsu, piłkarz Hataysporu, który leżał pod gruzami

Hatay, który został zniszczony podczas trzęsień ziemi w centrum Kahramanmaraş, Rönesans We wraku rezydencji znaleziono martwe ciało Christiana Atsu, ghańskiego piłkarza Atakaş Hatayspor. Społeczność piłkarska opublikowała kondolencje po śmierci Christiana Atsu.

Piłkarz Hatayspor, Christian Atsu, został pozostawiony pod gruzami rezydencji zniszczonej w dzielnicy Antakya podczas trzęsienia ziemi, które miało miejsce 6 lutego w Kahramanmaraş.

Menedżer Atsu, Murat Uzunmehmet, złożył oświadczenie na swoim koncie w mediach społecznościowych, mówiąc: „Christian Atsu został odnaleziony i niestety stracił życie”.

WYJAŚNIENIE W TFF

W oświadczeniu złożonym przez TFF: „Z głębokim smutkiem dowiedzieliśmy się, że piłkarz Atakas Hatayspor, Christian Atsu, stracił życie w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło nasz kraj. Nasze kondolencje dla rodziny, krewnych, fanów i społeczności Hataysporu Christiana Atsu. Głęboko odczuwamy ból wszystkich osób, które straciliśmy w trzęsieniu ziemi i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia naszym rannym. Kondolencje dla naszego ukochanego narodu”.

Kim jest Christian Atsu?

Christian Atsu (urodzony 10 stycznia 1992, Atsu, Ada Foah, Greater Accra Region - zmarł w lutym 2023, Hatay) to były międzynarodowy piłkarz z Ghany, który grał w strefie napastnika. W końcu grał w Hataysporze, jednej z drużyn Superligi.

Kariera klubowa

Porto

Atsu przeniósł się do Porto w wieku 17 lat po ukończeniu formacji piłkarskiej w klubie. W dniu 14 maja 2011 roku został powołany przez głównego trenera drużyny André Villas-Boasa w meczu Primeira Liga przeciwko Marítimo . Mecz zakończył jednak na ławce rezerwowych.

Kolega z drużyny Kelvin i Atsu zostali wypożyczeni do Rio Ave, które rywalizuje w tej samej lidze, na sezon 2011-12. Swój pierwszy mecz w lidze rozegrał 28 sierpnia 2011 roku przeciwko Olhanense, gdzie przegrali u siebie 1:0. Chociaż Atsu strzelił swojego pierwszego gola przeciwko Benfice w 16. minucie na stadionie Işık 2011 grudnia 24 roku i dał swojej drużynie prowadzenie, drużyna przegrała mecz 5: 1.

Po powrocie do Porto w sezonie 2012-13 piłkarz startował w pierwszej jedenastce w dziewięciu meczach ligowych. W tym sezonie drużyna po raz trzeci z rzędu została mistrzem ligi.

Chelsea

W dniu 1 września 2013 roku Atsu podpisał pięcioletni kontrakt z Chelsea za 3,5 miliona funtów opłaty transferowej, po czym został natychmiast wypożyczony do holenderskiego klubu SBV Vitesse do końca sezonu 2013-14.

Wypożyczony dla Vitesse

6 października 2013 roku Atsu zadebiutował przeciwko Feyenoordowi, zastępując Kazaishvili w 77. minucie. Chociaż miał asystę do Mike'a Havenaara, nie mógł zapobiec przegranej Vitesse 2-1. 19 października Atsu wystawił swój pierwszy wyjściowy skład przeciwko SC Heerenveen, a Vitesse wygrał mecz 11-3. 2 listopada piłkarz, który strzelił rzut karny przeciwko FC Utrecht strzelił swojego pierwszego gola dla mojej drużyny i Vitesse wygrało 9:3 na koniec meczu.

Rozgrywając w sumie 30 meczów dla reprezentacji Holandii, Atsu strzelił 5 bramek, a drużyna zakończyła ligę na 6. miejscu i przeszła do rundy barażowej o Europę.

Wypożyczony do Evertonu

W dniu 13 sierpnia 2014 Atsu został wypożyczony do innego klubu Premier League Everton do końca sezonu 2014-15. Zadebiutował w klubie 10 dni później, przeciwko Arsenalowi, gdzie zremisowali 2-2 na Goodison Park i zastąpił Kevina Mirallasa w 85. minucie.

W dniu 21 września 2014 roku, Atsu zadebiutował w lidze przeciwko Crystal Palace, który zakończył się porażką 3-2 u siebie. Po nieobecności z powodu Pucharu Narodów Afryki, Atsu wrócił do składu przeciwko Young Boys w meczu Ligi Europy 19 lutego 2015 roku. Został włączony w ostatnich pięciu minutach, zastępując hat-tricka Romelu Lukaku. Trzy dni później został zmieniony w ostatniej minucie meczu z Leicester City, gdzie zremisowali u siebie 2:2.

W meczu z Newcastle United 15 marca 2015 roku, na pięć minut przed końcem, jadł ze swojego domu i asystował koledze z drużyny Rossowi Barkleyowi, który również wszedł do gry później, przyczyniając się do zdobycia trzeciego gola Evertonu i wygrali u siebie 3: 0. W zamian za wpływy Atsu po wejściu do gry w ostatnich minutach, znalazł się w pierwszej jedenastce na wyjeździe z Dynamem Kijów w rewanżu ostatniej 19 kolejki Ligi Europy 16 marca. Everton, który miał u siebie przewagę 11:2, pożegnał się z pucharem po przegranej na wyjeździe 1:5. To był ostatni mecz Atsu dla Evertonu, który został usunięty z gry w 2. minucie.

Wypożyczony do Bournemouth

W dniu 29 maja 2015 Atsu został wypożyczony do nowo awansowanego Bournemouth do Premier League. Dyrektor generalny klubu, Neill Blake, opisał transakcję jako „ogromny cios”. W drużynie zadebiutował 25 sierpnia przeciwko Hartlepool United, które pokonali 4:0 w drugiej rundzie Pucharu Ligi. Drugi mecz drużynowy Atsu odbył się w Preston North End, gdzie pokonali ich w następnej rundzie. Został odwołany przez Chelsea 1 stycznia 2016 roku bez rozegrania żadnego meczu dla Bournemouth w lidze.

Wypożyczony do Malagi

24 stycznia 2016 roku Atsu mówił w wywiadzie dla BBC World Service o swoim odejściu z Chelsea i zbliżającym się transferze do Levante. Następnego dnia został wypożyczony do Malagi zamiast do Levante. 5 lutego 2016 roku Atsu zadebiutował w wyjściowej jedenastce przeciwko Getafe CF i mecz zakończył się zwycięstwem 11:3.

Newcastle United

W dniu 31 sierpnia 2016 r. Atsu został wypożyczony do Newcastle United na rok z opcją złożenia zeznań. 13 września zadebiutował w swojej drużynie przeciwko Queens Park Rangers , które pokonali na wyjeździe 6: 0, i zastąpił Yoana Gouffrana w 61. minucie oraz asystował Aleksandarowi Mitrovićowi , który strzelił piątego gola z gry. Zadebiutował w klubie 1 października przeciwko Rotherham United w wygranym 1: 0 meczu, strzelając kolejne gole dla Cardiff City i Wigan Athletic.

W maju 2017 roku Atsu podpisał czteroletni kontrakt z Newcastle na opłatę transferową w wysokości 6,2 miliona funtów.

Kariera w reprezentacji

Atsu zadebiutował w reprezentacji Ghany 1 czerwca 2012 roku przeciwko Lesotho i strzelił gola w meczu. Opisany przez BBC jako „idealna nadzieja”, został opisany przez ESPN jako „szybki i imponujący technicznie” oraz przyszła gwiazda reprezentacji narodowej.

W następnym roku został powołany do kadry Pucharu Narodów Afryki w RPA. Zaczął w pierwszej jedenastce w meczu z Kongo DC, gdzie zremisowali 2:2, a później został zmieniony w wygranym 11:1 meczu z Mali. W ostatnim meczu grupy skończył 0 lat przeciwko Nigerowi w Port Elizabeth i strzelił drugiego gola w wygranym 11:3 meczu, podczas gdy jego reprezentacja zajęła miejsce lidera grupy i awansowała do ćwierćfinału. Atsu strzelił gola z rzutu karnego w meczu, w którym Ghana, która zajęła czwarte miejsce w turnieju, przegrała z Burkina Faso w rzutach karnych i została wyeliminowana.

Wybrany do kadry na Mistrzostwa Świata FIFA 2014, Atsu grał w pierwszej jedenastce we wszystkich meczach drużyny, która odpadła w fazie grupowej.

W Pucharze Narodów Afryki 2015 Atsu strzelił dwa gole przeciwko Gwinei, którą pokonali w ćwierćfinale 3: 0. Przyczyniając się do awansu swojej drużyny do finału, piłkarz grał także przeciwko Wybrzeżu Kości Słoniowej, które przegrali w rzutach karnych w finale. Pod koniec turnieju zdobył nagrodę Gracza Turnieju i nagrodę Goal of the Tournament za gola przeciwko Gwinei.

życie osobiste

Atsu jest pobożnym chrześcijaninem, który dzieli się wersetami biblijnymi w mediach społecznościowych. Jest żonaty i ma dwoje dzieci.

Poinformowano, że Atsu, który znajdował się pod gruzami w Hatay podczas silnego trzęsienia ziemi o sile 6, którego epicentrum znajdowało się w dzielnicy Pazarcık w Kahramanmaraş, które miało miejsce 2023 lutego 10 r. i spowodowało wielkie zniszczenia w 7.7 prowincjach, stracił życie na 18 lutego 2023 r. Dzień przed tym trzęsieniem ziemi jedyny gol w meczu, który Hatayspor zagrał przeciwko Kasımpaşa i wygrał 1:0, to 90+7. zapisane w minutach.