N Kolay Półmaraton w Stambule ustanowił nowy rekord świata

Łatwy półmaraton w Stambule był świadkiem ustanowienia nowego rekordu świata

Rekord świata został pobity w 16. półmaratonie w Stambule N Kolay organizowanym przez spółkę stowarzyszoną IMM SPOR ISTANBUL. Kenijska lekkoatletka Ruth Chepngetich, która przyjechała do Stambułu z tytułem mistrza świata, pobiła rekord świata z czasem 1.04.02. Kibiwott Kandie z Kenii zajął pierwsze miejsce z czasem 59 minut i 35 sekund.

Organizowany przez SPOR ISTANBUL, oddział Istanbul Metropolitan Municipality (IMM), N Kolay Istanbul Half Marathon odbył się na historycznym półwyspie. W tym roku w biegu wzięło udział 4 tysiące biegaczy, który z powodu pandemii został pokazany w kategorii Elite Label przez World Athletics. Startem wyścigu, który jest jedynym wiosennym półmaratonem w Europie, był sekretarz generalny IMM Can Akın Çağlar, dyrektor generalny SPOR İSTANBUL İ. Renay Onur, prezes tureckiej federacji lekkoatletycznej Fatih Çintımar, dyrektor generalny Aktif Bank, wyspa Aysegul, dyrektor ds. Młodzieży i sportu w gminie Stambuł Ilker Ozturk, zastępca dyrektora regionalnego ds. Młodzieży i sportu w Stambule otrzymał od siebie Goksun.

Z HISTORIĄ

Sekretarz generalny IMM Can Akın Çağlar życzył sukcesów wszystkim sportowcom w swoim przemówieniu na początku i powiedział: „Dzisiaj bierzemy udział w jednym z 8 ważnych półmaratonów świata w wyścigu przeplatającym się z historią. Myślę, że to miejsce różni się od innych, ponieważ jest to trasa, na której można podziwiać Historyczny Półwysep. Chciałbym podziękować wszystkim konkurentom za ich wkład w wartość marki Istambułu ”.

Zawodnicy, którzy rozpoczęli wyścig z Yenikapı Activity Area, podążali drogą wzdłuż wybrzeża do mostu Galata, a następnie skręcili w „U” ze świateł na końcu mostu i udali się do Fatih. Trasa, która prowadziła w przeciwnym kierunku z zakrętem „U”, zanim dotarła do mostu Golden Horn, kończyła się w miejscu, w którym zaczynała się w Yenikapı.

PRZEŁAMANO ŚWIATOWY REKORD

Rekord świata padł dla kobiet w wyścigu, w którym podjęto wszelkie działania związane z pandemią. Kenijska lekkoatletka Ruth Chepngetich, która pokonała półmaraton w Stambule w 64 minuty, pobiła tym stopniem rekord świata. Po Chepngetichu, który miał już mistrzostwo w Stambule, za nim uplasował się Etiopczyk Yalamzere Yehuhlaw z czasem 1.04.40. Helen Obiri z Kenii zajęła trzecie miejsce z 1.04.51.

KENII SPORTOWCY SĄ PIERWSZYMI TRZYMI

Kenijski sportowiec Kibiwott Kandie, rekordzista świata w półmaratonie mężczyzn, ukończył wyścig na pierwszym miejscu. Kandie ukończył wyścig z czasem 59.35. Po ukończeniu wyścigu z czasem 59.38, Kamworor Geoffrey zajął drugie miejsce za swoim obywatelem. Kolejny Kenijczyk Ronger Kırkorir zajął trzecie miejsce z czasem 59.45.