Molo Bostanlı staje się jednym z symboli Izmiru

Molo Bostanlı staje się jednym z symboli Izmiru
Molo Bostanlı staje się jednym z symboli Izmiru

W gminie metropolitalnej Izmir dobiegły końca prace remontowe prowadzone w ramach inwestycji o wartości 17 milionów lirów na molo Bostanlı, jednym z ważnych węzłów transportu publicznego. W ramach projektu, w ramach którego czterokrotnie zwiększono otwarte i zamknięte poczekalnie dla pasażerów, przewidziano także zamknięty parking dla rowerów, motocykli i hulajnogów. Planowane oddanie mola do użytku w przyszłym miesiącu z odnowionym obliczem.

Gmina metropolitalna Izmir, która odnowiła molo Üçkuyular w celu zwiększenia komfortu transportu morskiego, zbliża się do końca prac remontowych rozpoczętych na molo Bostanlı. W ramach prac prowadzonych przez Wydział Transportu Miejskiego Miasta Izmiru odnawiana jest nieodpowiednia pod względem fizycznym poczekalnia promowa. Zakończenie prac remontowych, których koszt wynosi 17 mln lirów, zaplanowano na przyszły miesiąc.

Powiększono salon pasażerski

Pojemność starej poczekalni pasażerskiej o powierzchni 28 m104 została zwiększona do 68 m172, z czego 25 m100 jest zamknięte, a XNUMX mXNUMX jest otwarte. Zwiększono liczbę miejsc pasażerskich z XNUMX do XNUMX. W hali pojawi się klimatyzacja oraz ekrany informacyjne, na których pasażerowie będą mogli śledzić rozkład lotów wewnątrz i na zewnątrz.

„Obszar oczekiwania rośnie 4 razy”

Kadir Efe Oruç, dyrektor wydziału transportu gminy metropolitalnej Izmir, stwierdził, że zwiększyli przepustowość zarówno hali pasażerskiej, jak i poczekalni dla pojazdów, i powiedział: „W czerwcu ubiegłego roku przeprowadziliśmy prace modernizacyjne na molo Üçkuyular. Całkowicie wyremontowaliśmy tam poczekalnię pasażerską, parking dla pojazdów oraz powierzchnie komunikacyjne. Teraz podobne badanie realizujemy na molo Bostanlı, kolejnym ważnym centrum integracyjnym miasta. Tutaj poczuliśmy potrzebę modernizacji poczekalni naszych obywateli, zwłaszcza korzystających z promu, oraz strefy ruchu pojazdów. Po przeprowadzeniu analiz zwiększyliśmy pojemność naszej poczekalni pasażerskiej z 25 do 100 osób. Powiększamy także powierzchnię otwartą 4-krotnie. Zwiększamy także liczbę poczekalni dla pojazdów. „Do końca grudnia zakończymy wszystkie prace w tym rejonie i udostępnimy je naszym pasażerom” – zapowiedział.

Powstaje Parking Mikromobilności

Wskazując, że molo Bostanlı jest węzłem komunikacyjnym i centrum integracji różnych rodzajów transportu, Oruç powiedział: „Jest tu węzeł tramwajowy, promowy i autobusowy. Codziennie przemierza tędy średnio sto tysięcy ludzi. Ludzie przyjeżdżają tu także samochodami, rowerami, hulajnogami i motocyklami. Budując poczekalnię pasażerską, zaplanowaliśmy uwzględnienie elementów mikromobilności w obszarze skrzyżowania. Na Parkingu Mikromobilności, który ma zostać zadaszony w celu zabezpieczenia zaparkowanych pojazdów przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, znajdować się będzie 8 pionowych miejsc parkingowych dla rowerów, 32 miejsca do parkowania skuterów i 12 miejsc do parkowania motocykli. „Działania te, zachęcające do szerszego korzystania ze zrównoważonych pojazdów transportowych, zapobiegną również nieprawidłowemu parkowaniu pojazdów przez użytkowników skuterów i motocykli na drogach dla pojazdów i pieszych” – powiedział.

Wzmacniamy transport morski

Wyjaśniając swoje wysiłki na rzecz zapewnienia nieprzerwanego i zrównoważonego transportu, Oruç powiedział: „Izmir jest jednym ze 100 miast misyjnych w Europie. Jednym z ważnych celów miast misyjnych jest redukcja emisji gazów cieplarnianych i rozwój przyjaznych dla środowiska rodzajów transportu. Dlatego prace prowadzone przez naszą gminę wspierają ten cel. Mniej pojazdów w ruchu i intensywniejsze korzystanie z promów bezpośrednio przyczyni się do osiągnięcia naszych celów. Po 2019 roku zwiększyliśmy liczbę promów w naszej flocie z 3 do 7. Dzięki inwestycjom usprawniającym transport morski zapewniamy rozwój i ochronę naszego miasta i przyrody. Również kolejna nowość w Turcji; Poczyniliśmy znaczne postępy we włączaniu do naszej floty elektrycznych statków pasażerskich. „Po zatwierdzeniu naszego projektu, który złożyliśmy w Prezydenckim Programie Inwestycyjnym na rok 2024, nasze statki elektryczne będą stopniowo włączane do naszej floty w latach 2025–2027” – powiedział.