Podstawy koszykówki dla początkujących

Turecka Federacja Koszykówki

Koszykówka jest po piłce nożnej najpopularniejszym sportem. Miliony ludzi na całym świecie nie tylko oglądają mecze koszykówki, ale także zwiększają swoje emocje, obstawiając zakłady. Ponadto wiele dzieci i młodzieży marzy o zostaniu koszykarzem, ponieważ koszykówka jest najpopularniejszym i najbardziej dochodowym sportem. Szczegółowe informacje o koszykówce znajdziesz w tym artykule.

Jak gra się w koszykówkę?

Koszykówka to sport uprawiany przez dwie drużyny po pięć osób. Rozgrywana jest w formie wrzucania piłek do koszy składających się z koła o średnicy 3.05 cm na wysokości 45 metra od ziemi na prostokątnym polu. Ponieważ pula jest wysoka, w tę grę zwykle grają wysocy ludzie.

Na boisku jest pięciu graczy z obu drużyn. Mają także siedmiu zawodników jako rezerwowych. Liczba sędziów również wynosi trzech. Jeden z sędziów zostaje sędzią głównym. Gra rozpoczyna się rzutem sędziowskim od sędziego pierwszego. Drużyna, która złapie piłkę, przystępuje do ataku. Druga drużyna stara się nie strzelić gola, broniąc swojej obręczy.

Jakie są zasady koszykówki?

1- Gra rozgrywana jest w czterech tercjach. Czas trwania każdego okresu wynosi 10 minut. W drugiej tercji czas przerwy wynosi 15 minut, a przerwy pomiędzy pozostałymi tercjami to 1 minuta. Każda drużyna ma prawo do jednej przerwy na żądanie w pierwszych trzech tercjach i dwóch przerw na żądanie w czwartej tercji.

2- Kiedy gra jest zatrzymana, zatrzymuje się również zegar czasu.

3- Zawodnik, który otrzymał 5 fauli, opuszcza boisko.

4- Jeżeli jedna z drużyn popełni 4 faule w jednej tercji, druga drużyna ogłasza rzut wolny za każdy kolejny faul.

5- Drużyna, która ma piłkę, musi wrzucić piłkę do kosza przeciwnika w ciągu 24 sekund. Musi opuścić własny kort w ciągu 8 sekund. Jeżeli w tym czasie nie może wrzucić piłki do kosza lub z własnego boiska, piłka trafia do przeciwnika.

6- Istnieją linie, które kształtują pole w grze. Jedną z tych linii jest linia z trzema liczbami. Liczby rzucone spoza linii liczone są jako 3, liczby rzucone do środka liczone są jako 3. Każda piłka rzucona w wyniku fauli jest dodawana jako punkt.

7- Drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów w ciągu 40 minut, zostaje zwycięzcą. Otrzymują 2 punkty, 1 punkt otrzymuje drużyna przegrywająca. Jeżeli remis nie zostanie rozstrzygnięty w limicie czasu, przyznaje się dodatkowe 5 minut.

Jak organizowane są mecze koszykówki?

To Turecka Federacja Koszykówki organizuje i zarządza ligami i meczami koszykówki w Turcji. W naszym kraju;

•  Superliga mężczyzn (BSL)
  •  Superliga kobiet (KBSL)
  •  Turecka liga koszykówki (TBL)
  •  Turecka liga koszykówki kobiet)
  •  Turecka 2. liga koszykówki (TB2L)
  •  Liga Rozwoju Koszykówki (BGL)
  •  Regionalna Liga Koszykówki Mężczyzn (EBBL)
  •  Rozgrywana jest Regionalna Liga Koszykówki Kobiet (KBBL).

Każda drużyna gra we własnej lidze w dwuetapowym stylu ligowym. Na koniec ligi, w formie eliminacji zostaje rozegranych osiem najlepszych drużyn w formie 1-8, 2-7, 3-6, 4-5.

Obliczanie wyników meczów koszykówki

W superlidze koszykówki jest 16 drużyn. Te drużyny zmierzą się ze sobą w dwuetapowym stylu ligowym. Drużyna, która pokona przeciwnika, otrzymuje 2 punkty. Drużyna przegrywająca otrzymuje 1 punkt. W meczach koszykówki nie ma remisów. Dodatkowe 5 minut jest przyznane do czasu, gdy drużyna zdobędzie więcej punktów.

Po zakończeniu meczów tygodnia klasyfikacje ligi koszykówki obliczane. Drużyny są klasyfikowane jako te z największą liczbą zwycięstw i wyższą średnią punktową.