Przejście do okresu badań i rozwoju w dziedzinie kształcenia zawodowego

R & D w edukacji zawodowej
R & D w edukacji zawodowej

Mahmut Özer, wiceminister edukacji narodowej, powiedział gazecie o swoich planach po epidemii dla centrów badawczo-rozwojowych utworzonych w szkołach zawodowych. Özer powiedział: „Będziemy mieli około 20 centrów badawczo-rozwojowych. Każde centrum skoncentruje się na innym obszarze. ”


Wywiad z wiceministrem edukacji narodowej Özer brzmi następująco: „Przechodzimy teraz do okresu badań i rozwoju w dziedzinie kształcenia zawodowego” Wiceminister edukacji narodowej Özer stwierdził, że będzie to jedno z najważniejszych osiągnięć epidemii covida-19 w kształceniu zawodowym, Dodamy nowe, biorąc pod uwagę dystrybucję. Będziemy mieli około 20 centrów badawczo-rozwojowych. Każde centrum skoncentruje się na innym obszarze. Na przykład jedno centrum będzie zajmowało się wyłącznie oprogramowaniem, a inne skoncentruje się na technologiach urządzeń biomedycznych. Główny nacisk zostanie położony na rozwój produktu, patent, wzór użytkowy, projektowanie i produkcję znaków towarowych, rejestrację i komercjalizację. Będziemy stale zwiększać asortyment. Będziemy teraz prowadzić nasze szkolenia dla nauczycieli w tych regionalnych ośrodkach badawczo-rozwojowych. ” Stwierdzając, że program kształcenia zawodowego zostanie szybko zaktualizowany po procesie automatyzacji, oprogramowania, technologii sztucznej inteligencji i umiejętności cyfrowych, Özer podkreślił, że centra badawczo-rozwojowe znacząco przyczynią się do aktualizacji.

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MoNE) rozpoczęło wielki atak w dniach walki z wybuchem kovid-19. Wytworzono dużą liczbę produktów z materiałów do dezynfekcji potrzebnych przed szkołą, od maski, od wykopu ochronnego twarzy po jednorazowe suknie i kombinezony. W ten sposób MEB wniósł bardzo ważny wkład w zapobieganie epidemii w pierwszych dniach walki. Następnie kontynuował produkcję maski, urządzenia do filtracji powietrza, urządzenia do laryngoskopu wideo z respiratora. W tym procesie, który pokazuje znaczenie silnego kształcenia zawodowego, wiceminister MoNE Mahmut Özer wyjaśnił, jakie byłoby planowanie edukacji zawodowej po wybuchu kovid-19.

„Wpłynęliśmy negatywnie”

W dniach walki z Kovid-19 szkolenie zawodowe zakończyło się pomyślnie egzaminem. Co planujesz na przyszłość kształcenia zawodowego, które ma również niesamowite doświadczenie?

Edukacja zawodowa wnosi bardzo ważny wkład w nasz kraj, szkoląc zasoby ludzkie umiejętnościami zawodowymi potrzebnymi na rynku pracy od lat. Kształcenie zawodowe miało okres depresji, szczególnie po zastosowaniu współczynnika. W tym okresie kształcenie zawodowe przestało być wyborem studentów odnoszących sukcesy akademickie. W następnych latach doszło do drugiego szoku w stosowaniu punktów kwalifikacyjnych we wszystkich szkołach średnich. Co się stało po tym, jak zaczęło się powtarzać stosowanie współczynnika, kształcenie zawodowe ponownie stało się obowiązkową opcją dla stosunkowo nieudanych uczniów. Procesy te negatywnie wpłynęły na morale naszych menedżerów i nauczycieli w naszych szkołach zawodowych. Kształcenie zawodowe stało się znane z problemów, nieobecności studentów i przestępstw dyscyplinarnych. W rezultacie niezdolność absolwentów do spełnienia oczekiwań rynku pracy potwierdziła negatywne postrzeganie kształcenia zawodowego. W związku z tym nastąpiła poważna utrata pewności siebie w kształceniu zawodowym.

„Zdobyta pewność siebie”

Czy w tym procesie poważnie odzyskuje się pewność siebie?

Dokładnie. Najważniejszym wkładem tego procesu było odzyskanie pewności siebie w starych, renomowanych czasach edukacji zawodowej. Pokazał, co może zrobić, gdy jego problemy zostaną rozwiązane, mając szanse i motywację. W tym procesie doszło do porządku dziennego dzięki zdolnościom produkcyjnym i zdolnościom produkcyjnym, a nie problemom z kształceniem zawodowym. W miarę jak krajowe i międzynarodowe organizacje medialne odnoszą większe sukcesy, wzrosła pewność siebie. Ponieważ wiara w to, co potrafią, produkują i wytwarzają, jest cenna, sukces przyszedł wraz z nią.

„Każde centrum skoncentruje się na jednym obszarze”

Czy centra badawczo-rozwojowe będą stałe w dniach po wybuchu Kovid-19?

W dziedzinie kształcenia zawodowego przechodzimy teraz okres badań i rozwoju. Będzie to jedno z najważniejszych osiągnięć epidemii Kovida 19 w kształceniu zawodowym. W ramach tego procesu dodamy nowe do utworzonych przez nas centrów badawczo-rozwojowych, uwzględniając dystrybucję regionalną. Badania te zostaną wkrótce zakończone. Będziemy mieli około 20 centrów badawczo-rozwojowych. Każde centrum skoncentruje się na innym obszarze. Na przykład jedno centrum będzie zajmowało się wyłącznie oprogramowaniem, a inne skoncentruje się na technologiach urządzeń biomedycznych. Centra będą w ciągłej komunikacji ze sobą i będą się wspierać. Centra te będą również centrami doskonałości. Główny nacisk zostanie położony na rozwój produktu, patent, wzór użytkowy, projektowanie i produkcję znaków towarowych, rejestrację i komercjalizację. Będziemy stale zwiększać asortyment. Będziemy teraz prowadzić nasze szkolenia dla nauczycieli w tych regionalnych ośrodkach badawczo-rozwojowych. Centra te również znacząco przyczynią się do aktualizacji programu kształcenia zawodowego.

Ich zaufanie wzrosło

Czy możemy powiedzieć, że inwestycje poczynione przez MEB w kształcenie zawodowe w ciągu ostatnich dwóch lat przyniosły owoce?

Tak. Jako ministerstwo naprawdę skupiliśmy się na edukacji zawodowej. Realizowaliśmy bardzo ważne projekty jeden po drugim. Co najważniejsze, po raz pierwszy przeprowadziliśmy intensywną i kompleksową współpracę z silnymi przedstawicielami sektorów we wszystkich dziedzinach edukacji. Dlatego zaufanie sektorów do kształcenia zawodowego stopniowo rosło. Wszystkie te kroki umożliwiły szybką, zbiorową i dynamiczną reakcję w tym procesie.

Jak będziesz teraz planować?

Będziemy nadal wzmacniać cykl edukacji-produkcji-zatrudnienia w kształceniu zawodowym. Będziemy stale aktualizować szkolenia w ramach ściślejszej współpracy z rynkiem pracy. Sprawimy, że nasze licea zawodowe staną się centrami produkcji. Będziemy stale zwiększać moce produkcyjne produktów i usług, szczególnie w zakresie funduszy odnawialnych. Na przykład w 2019 r. Zwiększyliśmy dochód uzyskany z produkcji wykonanej w tym zakresie o około 40 procent do 400 milionów TL. W 2021 roku naszym celem jest produkcja 1 miliarda TL. Najważniejszą kwestią jest poprawa zdolności zatrudnienia i warunków zatrudnienia absolwentów na rynku pracy. Współpraca, którą nawiązaliśmy z sektorami priorytetowymi w zakresie zatrudnienia, była naszym pierwszym krokiem w tym kierunku. Te kroki będą coraz silniejsze.

„Wszystkie produkty, na których się skupiliśmy, zostały wyprodukowane”

Utworzyłeś centra badawczo-rozwojowe w szkołach zawodowych. Jaki był cel?

Wkład szkolenia zawodowego w czasach walki z Kovid-19 był dwojaki. Pierwszy etap obejmował masową produkcję i dostawę potrzebnej maski, środka dezynfekującego, wykopu do ochrony twarzy, fartucha i kombinezonu jednorazowego użytku. Ten etap był bardzo udany, a produkcje w tym kontekście wciąż trwają. Druga faza koncentrowała się na projektowaniu i produkcji takich urządzeń, jak respiratory i maszyny maskujące potrzebne do walki z kovid-19. Aby odnieść sukces w drugim etapie, utworzyliśmy centra badawczo-rozwojowe w naszych zawodowych i technicznych liceach anatolijskich w naszych prowincjach o silnej infrastrukturze. Wzmocniliśmy infrastrukturę naszych centrów badawczo-rozwojowych w zakresie projektowania i produkcji tych produktów. Bardzo intensywne badania przeprowadzono w tych ośrodkach, które założyliśmy w naszych prowincjach, takich jak Stambuł, Bursa, Tekirdağ, Ankara, Izmir, Konya, Mersin, Muğla i Hatay. W tych centrach byliśmy w stanie wyprodukować wszystkie produkty, na których się skupiliśmy. W tym kontekście zaprojektowano i wyprodukowano wiele produktów, takich jak maszyna do maski chirurgicznej, respirator, standardowa maska ​​do maszyny N95, urządzenie do laryngoskopu wideo, łóżko do intensywnej opieki, urządzenie do filtracji powietrza, jednostka próbkująca.

Współpraca z ITU-ASELSAN

Biorąc pod uwagę aktualizację programu nauczania, czy wprowadzicie nowe aktualizacje, biorąc pod uwagę, że rynek pracy wyjdzie po wybuchu Kovid-19?

Oczywiście. Po tym procesie nastąpi szybkie odnowienie programu nauczania umiejętności cyfrowych. Nie uważamy instytucji kształcenia zawodowego i technicznego za instytucje, w których zapewnia się jedynie kształcenie umiejętności. Chcemy, aby wszyscy nasi uczniowie zdobyli kluczowe umiejętności, aby mogli dostosować się do zmieniających się warunków technologicznych i społecznych. Chcemy z czasem zmniejszyć różnicę między kształceniem zawodowym i ogólnym. Dlatego współpracujemy zarówno z organizacjami silnymi technicznie, jak i akademickimi, takimi jak ITU i ASELSAN. Umiejętności potrzebne zgodnie z poziomem technologicznym dziedziny na rynku pracy zostaną dodane do programu nauczania we wszystkich nauczanych zawodach. Nie będziemy jednak zadowoleni z tego, ale będziemy pracować nad wzmocnieniem ogólnych umiejętności naszych absolwentów.Bądź pierwszy i skomentuj

Yorumlar